شرکت آویژه در

تعمیر میکروسوئیچ کرکره برقی

تعمیر موتور کرکره برقی/اتوماتیک/رول اپ

کرکره های برقی یا اتوماتیک از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که در صورت انجام درست کارکرد هر کدام از این قطعات ، عملکرد مناسبی در کرکره برقی خواهیم دید. یکی از مهمترین قطعات در کرکره برقی ، موتورهای کرکره برقی هستند که وظیفه اصلی در حرکت کرکره برقی را برعهده دارند.  در این مقاله قصد داریم به بررسی قطعه میکروسوئیچ و عملکرد آن در موتورهای کرکره برقی بپردازیم.

میکروسوئیچ کرکره برقی چیست ؟

میکروسوئیچ موتور کرکره برقی به نوعی از طریق ارتباط با چرخ دنده اصلی موتور ، میزان حرکت موتور را زیر نظر می گیرد و از طریق ارتباط با مدار فرمان ، میزان حرکت موتور و به نوعی حدود حرکتی بالا و پایین تیغه ها را تعیین می نماید.
این مجموعه میکروسوئیچ ها داخل موتور به نوعی قرار گرفته اند که با سیستم چرخ دنده های حرکتی موتور و مدارفرمان در ارتباط هستند.

تعمیرات کرکره برقی و میکروسوئیچ

نقش میکروسوئیچ در تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی

جهت تنظیم حدود توقف بالا و پایین در کرکره های اتوماتیک در هر کدام از موتور های کرکره برقی مثل موتور ساید ، موتور توبولار و موتور سانترال باید از قسمت میکروسوئیچ ها استفاده نماییم. برای حد توقف بالا در بسیاری از موتور ها از دو میکروسوئیچ مجزا و برای حد توقف پایین نیز به همین صورت استفاده شده است که برای تنظیم باید کرکره را در محلی که می خواهیم متوقف شود توسط ریموت کنترل نگه داریم شما موقعیت میکروسوئیچ را در محل مناسب ، فیکس نماییم.

راهنمای تعمیر کرکره برقی

تنظیم میکروسوییچ موتور کرکره برقی توبولار

در موتور کرکره برقی توبولار دو سوراخ برای تنظیم میکروسوئیچ وجود دارد که باید بوسیله اچار مخصوص توسط تعمیرکار متخصص انجام گیرد.
برای راهنمایی در جهت تنظیم ارتفاع و میکروسوئیچ کرکره برقی باید بدانید که در کنار این سوراخ ها که ذکر کردیم دو عدد علامت فلش وجود دارد که یکی از این فلش ها طرف کرکره های برقی را نشانه گرفته و دیگری در جهت مخالف کرکره را نشان میدهد.
فلشی که سمت کرکره برقی را نشان می دهد برای تنظیم بخش پایینی کرکره و فلشی که بالای کرکره را نشانه گرفته جهت تنظیم ارتفاع و نحوه ایستادن بالای کرکره برقی می باشد.
رگلاژ کرکره برقی نیز توسط همین چرخ دنده و میکروسوئیچ که در موتورهای ساید و توبولار انجام می شود و برای این منظور اچار و آلن های مخصوصی طراحی و ساخته شده است.
در واقع نحوه کار میکروسوئیچ به این صورت می باشد که چرخ دنده ها پس از حرکت به این شاستی قطع کن برخورد می کنند و در نتیجه این بخش فرمان قطع برق را به موتور کرکره برقی می رساند.
حال می خواهیم حد پایین موتور توبولار را برای کرکره برقی اتوماتیک نصب شده تنظیم نماییم.
کنار میکروسوئیچ حد پایین موتور توبولار یک پیکان خمیده قرار دارد که روی دو سر این پیکان با علامت + و – نشان داده شده است. آچار تنظیم میکروسوئیچ را داخل سوراخ جهت پایین قرار می دهیم و آچار را در جهت منفی به اندازه بیش از ده دور می چرخانیم. ریموت را به طرف پایین می زنیم و همچنان میکروسوئیچ را به طرف منفی می چرخانیم. با این عمل موتور کرکره به پایین نرسیده متوقف می شود و اگر باز ریموت را به طرف پایین فشار دهید هیچ عکس العملی مشاهده نخواهید کرد.
حال به آرامی و با دقت میکروسوئیچ را به طرف مثبت بچرخانید. با این عمل خواهید دید که کرکره تکه تکه به سمت پایین حرکت می کند. این عمل را تا رسیدن کامل کرکره به زمین ادامه دهید تا تیغه کرکره برقی بصورت کامل روی همدیگر بنشیند. در نهایت موتور کرکره برقی توبولار شما برای حد پایین تنظیم شده است.
برای تنظیم حد بالا روش مشابه بالا را استفاده خواهیم کرد.

تنظیم میکروسوئیچ موتور توبولار
تنظیم میکروسوئیچ موتور توبولار

چطور بهترین کرکره برقی را بخریم ؟

تنظیم میکروسوئیچ موتور کرکره برقی ساید

مشابه شکل ، دو عدد چرخ دنده در تصویر وجود دارد که میکروسوئیچ سمت راست ( میکروسوئیچ طرف زنجیر خلاص کن موتور ) برای تنظیم بالای کرکره و میکروسوئیچ سمت چپ برای تنظیم پایین کرکره استفاده می شود. چرخ دنده پشتی موتور ساید کرکره برقی جهت تنظیم حد بالا و پایین در کرکره برقی استفاده می شود. 

تنظیم میکروسوئیچ موتور ساید
تنظیم میکروسوئیچ موتور ساید

تعمیر میکروسوئیچ کرکره برقی

در بسیاری موارد که کرکره برقی قابل تنظیم نمی باشد و یا حدود ارتفاع کرکره تغییر می کند باید میکروسوئیچ کرکره برقی تعویض و یا تعمیر گردد و حتی در برخی موارد نیاز هست که موتور تعویض گردد که باید توسط کارشناس متخصص بررسی گردد.

عوامل خرابی میکروسوئیچ کرکره برقی

در این قسمت برخی از مهمترین عواملی که می تواند باعث خرابی میکروسوئیچ در انواع مدل های موتور کرکره برقی می شود را بررسی می نماییم :

  • عدم استفاده از کاور یا پوشش مناسب برای قسمت موتور کرکره برقی که باعث رسیدن رطوبت و یا سقوط اشیا بر روی موتور و احتمال اسیب رسیدن به میکروسوئیچ های موتور خواهد شد.
  • تنظیم نامناسب میکروسوئیچ یا لیمیت سوئیچ های موتور
  • خشک شدن مسیر حرکتی چرخ دنده های مربوط به میکروسوئیچ
  • سوراخ کردن بیش از حد کاور میکروسوئیچ در موتور  توبولار که باعث اسیب رسیدن به میکروسوئیچ های خواهد شد

آچار تنظیم میکروسوئیچ کرکره برقی چیست ؟

آچار تنظیم میکروسوئیچ کرکره برقی یکی از ابزارهایی است که در جهت حد بالا و پایین موتور کرکره برقی یا تنظیم میکروسوئیچ ها در موتور کرکره برقی مورد استفاده قرار می گیرد این اچار از جنس پلاستیکی می باشد که درون پکیج های موتور کرکره برقی قرار می گیرد و سر اچار مشابه با اچار های الن شکل می باشد .

قطعات موتور کرکره برقی
قطعات موتور کرکره برقی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا