ربات توانبخشی دست چیست؟

خرید ربات توانبخشی دست

محتوای جدول

ربات توانبخشی دست یکی از بهترین اختراعات توانبخشی برای افراد معلول و افرادی که دچار سکته مغزی شده اند می باشد.

در واقع بعد از سکته مغزی عضلات بدن ممکن است فلج شود یا از کار بیوفتد. اما حدودا 60 درصد آن ها قابلیت بهبود و خوب شدن به صورت کامل را دارد. به همین دلیل استفاده از تجهیزات توانبخشی در این موارد بسیار توصیه شده است. 

آشنایی با ربات توانبخشی دست

آشنایی با ویلچر سی پی

توانبخشی رباتیک یکی از روش های نوین توانبخشی است که مدت کوتاهی است وارد دنیای توانبخشی شده است. در دهه های گذشته پیشرفت های زیادی در مداخلات مربوط به توانبخشی عصبی-حرکتی دیده شده است. روش های درمانی مبتنی بر تمرینات منظم هماهنگی حرکتی، که بر راه رفتن و عملکرد بازو تاثیر بسزایی داشته است. تاثیر این روش های درمانی نوین بر کیفیت زندگی بیماران به اثبات رسیده است. این درمان ها که بر پایه تمرین و ورزش طراحی شده اند کمک بسزایی به درمانگران و بیماران می کند. فناوری هایی مانند توانبخشی رباتیک و واقعیت مجازی از این قبیل نوآوری ها هستند. این فناور ها می توانند نسبت به روش های معمول، به صرفه تر باشند. توانبخشی رباتیک در مداخلات کاردرمانی برای استقلال افراد و افزایش کیفیت زندگی بسیار موثر است.

ربات توانبخشی دست یا همان دستکش رباتیک توانبخشی یکی از انواع روش های توانبخشی رباتیک برای کمک به انجام امور روزانه افراد ناتوان و بهبود آن ها می باشد.

کاربرد ربات توانبخشی دست

 • ربات توانبخشی نیازهای بیمار را در روند بهبودی مانند یک درمانگر با تجربه متوجه نمی‌شود. ربات‌های امروزی توانایی درک ندارند، اما در آینده این قابلیت را نیز خواهند داشت. یکی دیگر از نکات مثبت استفاده از دستگاه‌های توانبخشی رباتیک این است که دیگر نیاز به صرف انرژی فیزیکی زیاد توسط درمانگران نیست.
 • نیاز به درمان مداوم برای زمان طولانی را تامین می کنند و نیز ربات های توانبخشی دستگاه‌هایی بسیار عالی برای استفاده به نقل از تعداد زیادی از بیماران، درمانگران و دانشمندانی است که به توانبخشی مراجعه کرده‌اند.
 • می‌توانید اندازه‌گیری‌های دقیقی از طریق حسگر (سنسور) دستگاه دریافت کنید. زمانی که دستگاه در حال اندازه‌گیری است شما باید مراقب باشید، زیرا ممکن است در عملکرد دستگاه به علت حرکاتی که بیمار برای خارج شدن از آن انجام می‌دهد اختلال ایجاد شود.
 • ربات توانبخشی دست نیازهای بیمار را در روند بهبودی مانند یک درمانگر با تجربه متوجه نمی‌شود. ربات‌های امروزی توانایی درک ندارند، اما در آینده این قابلیت را نیز خواهند داشت. یکی دیگر از نکات مثبت استفاده از دستگاه‌های توانبخشی رباتیک این است که دیگر نیاز به صرف انرژی فیزیکی زیاد توسط درمانگران نیست.
 • ربات‌های توان بخشی اندام تحتانی شامل ربات‌های اگزو اسکلتون (exoskleton)، ارتزهای پا و سیستم‌های موجود در کلینیک‌‌های توان بخشی است، که به تحمل وزن فرد کمک می‌کنند. از جمله وسایل کمکی برای راه رفتن معلولین می‌توان تردمیل‌های کمک‌کننده برای آموزش راه رفتن، آموزنده‌های ثابت راه رفتن، آموزنده راه رفتن به شکل صفحه پایی را نام برد.

 • افرادی که از بدو تولد به نوعی از ناتوانی مادرزادی رنج می برند.
 • افرادی که به دلیل برخی حادثه ها، بیماری ها یا آسیب ها، توانایی های جسمی آنها محدود شده است.
 • افراد مسنی که به دلیل پیری طبیعی به تدریج قدرت بدنی خود را از دست داده اند.

مزایای استفاده از ربات توانبخشی دست

این دستکش می‌تواند از سفتی انقباضی تاندون‌های بازکننده مچ و بازکننده مچ (به نام فلج ترمیم جانبی) جلوگیری کرده و آن را اصلاح کند. به طور موثر خستگی دست، سفتی مفصل انگشتان و درد را تسکین می دهد. در صورتی که بیمار نیاز به توانبخشی در هر دو دستداشته باشد، فقط باید دستکش های دیتای اضافی بخرد.

قیمت ربات توانبخشی دست 

برای آگاهی دقیق از قیمت ربات توانبخشی دست می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. آویژه در به صورت 24 ساعته به شما مشاوره رایگان می دهد.

تاریخچه ربات توانبخشی دست

توانبخشی رباتیک به طور خاص روی سیستم هایی مانند: دستگاه ها، سناریو های ورزشی و استراتژی های کنترل تمرکز می کند. هدف این فناوری نوین توانبخشی، تسهیل در بهبود مهارت های حسی حرکتی، و شناختی آسیب دیده می باشد. سابقه این رشته نسبتا طولانی است و به اوایل دهه 1990 بر می گردد. زمانی که تلاش می کردند که کارهای سنگین را توسط ماشین های خودکار و با حداقل دخالت انسان انجام دهند. در ادامه همین تلاش ها در مقالات آن زمان واژه “درمانگر مصنوعی” زیاد به چشم می خورد. با این حال، وجه تمایز توانبخشی رباتیک، در درمان کردن خودکار نیست. درواقع این دستگاه ها میزان دقیق کارایی حسی حرکتی را در حین تمرین، از نظر حرکت شناسی و نیرو های تبادل شده تعیین می کنند. این خود منجر می شود که درمان توانبخشی، به سمت درمان هایی مبتنی بر شواهد و داده های دقیق برود.

در واقع این ربات ها به عنوان مکمل و نه جایگزین مداخلات درمانگر طراحی شده اند. آنها با استفاده بهینه از ساختار و مزیت های انطباقی سیستم های حسی-حرکتی، از بازیابی عملکردها پشتیبانی می کنند. همچنین اطلاعات غنی در مورد عملکرد حسی-حرکتی و تکامل آنها را به ما می دهند. طراحی، اجرا و روشهای مداخله آنها شامل یافته هایی از مطالعات رفتاری در مورد سازگاری حسی-حرکتی و یادگیری مهارت حرکتی و بسترهای عصبی آنها می باشد.

این دستگاه به بهبود عملکرد بازو، ساعد و مچ در افراد همی پلژی(فلج یکطرفه بدن) کمک می کند. در واقع این دستگاه یک سیستم تعلیق قابل تنظیم  برای اندام فوقانی است. این دستگاه همچنین قابلیت اتصال به سیستم واقعیت مجازی را دارد. این سیستم توانبخشی رباتیک، یک اسکلت بیرونی است که بازوی بیمار را حمایت می کند. به این صورت که حرکات باقی مانده بازوی بیمار را در یک فضای سه بعدی بزرگ می کند.

ربات های توانبخشی مربوط به دست و بالاتنه می‌توانند به مفاصل فرد کمک کنند تا بتواند دست خود را از کتف، آرنج، مچ و یا انگشت تکان دهد. این تکان دادن می‌تواند در راستای جا‌به‌جا کردن یک جسم، رانندگی کردن، آشپزی و حتی در موارد ویژه و خاص به ورزش و پرتاپ اجسام نیز به کار گرفته شود. با استفاده از ربات های توانبخش بالاتنه، با توجه به نوع ربات، فرد می‌توان تنها دست خود را جداگانه از دست دیگری به حرکت در بیاورد یا هر دو دست را همزمان بدون ارتباط با یکدیگر به حرکت در بیاورد و یا در موارد بسیار پیشرفته می‌تواند با هردوی آن‌ها توأمان و مرتبط کار کند که این یک حالت خاص و بسیار گران در ربات های توانبخشی است زیرا نیاز به هماهنگی با سیستم عصبی دارد.

چه افرادی می توانند از ربات توانبخشی دست استفاده کنند؟

افرادی که دچار بیماری های زیر شده اند:

 • سکته و آسیب مغزی
 • ام اس
 • پارکینسون
 • آسیب نخاعی
 • مشکلات شناختی

یکی از کارهای مفید دیگری که می توانید حین استفاده از ربات توانبخشی دست، انجام دهید فیزیوتراپی و ماساژدرمانی است. بهتر است این کار را تحت نظر دکتر انجام دهید. 

به طور کلی استفاده از ماساژور گردن و شانه برای بهبود سیستم عصبی دست بسیار موثر است.

به صورت کلی استفاده از ربات توانبخشی دست بسیار مفید می باشد و همچنین به افراد اعتماد به نفس هم می دهد. این دستگاه کاملا جدید است و فناوری آن در ایران کم است. بهتر است آن را از مکان هایی خریدای کنید که کاملا معتبر هستند و همچنین دارای گارانتی و ضمانت نامه هستند. 

شرکت آویژه بهترین مدل ها را بر اساس نیاز شما به همراه گارانتی در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا