شرکت آویژه در

علت گرفتگی گردن چیست؟

گردن-درد-و-درمان-آن

گرفتگی گردن چیست و به چه دلیلی بوجود می آید؟ 

راه حل های تضمینی برای رفع گرفتگی گردن چیست؟ 

در ادامه راه حل های خانگی که برای گرفتگی گردن کاربرد دارد را توضیح خواهیم داد. تا انتها با ما همراه باشید. 

گرفتگی گردن با درد، حساسیت و اختلال در هر گونه حرکت گردن به خصوص گردش گردن به طرفین مشخص می‌شود. گرفتگی گردن ممکن است با سر درد و گردن درد همراه باشد و این درد تا شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود. علائم گرفتگی گردن معمولاً چند روز تا حداکثر یک هفته باقی می‌ماند. ممکن است احساس آزار دهنده و ناراحتی کننده خفیف تا متوسطی در گردن باقی بماند. در بیشتر اوقات گرفتگی گردن بی‌خطر بوده و با گذشت چند روز از بین می‌روند اما در برخی موارد هم گرفتگی گردن می‌تواند نشانه وجود بیماری‌های جدی باشد.

گرفتگی گردن و دلایل بوجود آمدن آن

گرفتگی گردن به چه دلیلی رخ می دهد؟ 

اسپاسم و گرفتگی گردن انقباضات غیرارادی عضلات گردن شما است. اسپاسم در گردن شما می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند و شما را از انجام آنچه دوست دارید باز دارد. اسپاسم عضلات گردن می‌تواند پس از یک حرکت ناخوشایند ناگهانی در گردن اتفاق بیفتد. خوابیدن با گردن در حالت کج نیز می‌تواند باعث اسپاسم شود. برخی از افراد با فشار دادن عضلات گردن، شانه‌ها و قسمت فوقانی کمر به استرس عاطفی پاسخ می‌دهند. اگر اسپاسم گردن به اندازه کافی طولانی شود، می‌تواند باعث سردرد شود.

 • گرفتگی گردن به دلیل آسیب دیدگی و جراحت: ممکن است فردی بر اثر آسیب‌دیدگی یا جراحت رباط‌ها و تاندون‌های ناحیه گردن دچار گرفتگی گردن شده باشد. این جراحات ممکن است در اثر تصادفات شدید خودرویی و ضربه سنگین به سر یا در هنگام ورزش‌های پر برخورد مثل فوتبال اتفاق بیفتد. همچنین به دلیل زمین خوردن هم ممکن است فرد به گرفتگی گردن دچار شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به استئوآرتریت: این بیماری نوعی بیماری پاتولوژیک بوده که به مرور زمان و به دلیل استفاده زیاد از مفاصل به وجود می‌آید. این بیماری نیز می‌تواند باعث گرفتگی و محدود شدن طیف حرکتی گردن شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به روماتیسم مفصلی: این یک بیماری خود ایمنی بوده که باعث اختلال در عملکرد مفاصل گردن شده و باعث گرفتگی و درد گردن مشقت باری می‌شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل فشار بر روی عصب‌ها: در این بیماری معمولاً عصب‌ها به دلیل تنگ شدن کانال نخاعی تحت فشار قرار می‌گیرند. این تنگ شدن کانال نخاعی ممکن است به دلیل فتق دیسک کمر باشد. اگر فشار بر روی عصب‌ها باعث گرفتگی گردن شود ممکن است این درد به سمت شانه‌ها و بازوها هم کشیده شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل وضعیت‌های استرسزا: وقتی که فرد تحت استرس شدید باشد ممکن است عضلات در بدن او دچار کشیدگی و حساسیت شوند و گرفتگی گردن هم ممکن است به دلیل وجود موقعیت‌های استرس زا به وجود آمده باشد.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به فیبرومیالاژیا: این یک بیماری بوده که در آن درد شدیدی در ماهیچه‌ها و مفاصل بدن احساس می‌شود. این بیماری می‌تواند یکی از دلایل گرفتگی گردن باشد.
 • گرفتگی گردن به دلیل اسپاسم عضلانی: ماهیچه‌های بدن به دلیل انقباضات غیرارادی در معرض اسپاسم قرار می‌گیرند. این گونه اسپاسم ها در ماهیچه گردن می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود.
 • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به اختلالات ستون فقرات در ناحیه گردن: بسیاری از مشکلات در ستون فقرات می‌تواند باعث گرفتگی گردن شود. گرفتگی گردن ممکن است واکنشی به اختلالات زمینه‌ای در ستون فقرات گردنی باشد. برخی از اختلالات ستون فقرات گردنی متداول عبارتند از:
  • فتق دیسک گردنی
  • بیماری دیسک دیژنراتیو گردنی
  • گرفتگی گردن به دلیل ابتلا به آرتروز گردن: آرتروز گردن معمولاً همراه با بیماری‌های دیژنراتیو دیگر مانند تنگی کانال نخاع و تغییرات آناتومی مثل خار استخوان به وجود می‌آید
 • گرفتگی گردن به دلیل مننژیت / عفونت: عفونت دلیل شایعی برای گرفتگی گردن نیست اما می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی شود که باید به آنها توجه شود.

روش های درمان گرفتگی گردن

دلایل زیادی برای گرفتگی گردن و شانه وجود دارد. برخی از دلایل رایج عبارتند از:

 • قرار دادن وزن زیادی روی یک شانه با کیسه سنگین
 • چیز بسیار سنگینی را با یک یا هر دو بازو به همراه داشته باشید.
 • قرار دادن گردن در یک موقعیت غیر طبیعی برای مدت زمان طولانی، مانند قرار دادن تلفن بین شانه و گوش، یا نگه داشتن گردن در وضعیت عجیب هنگام خواب
 • اسپوندیلوز گردنی، وضعیتی که با تحلیل رفتن در ستون فقرات مشخص می‌شود.
 • استرس روانی
 • سردرد
 • استرس در طول تمرین
 • وضعیت بد (خم شدن یا کج شدن سر)
 • کمبود آب بدن

به طور کلی گردن درد و گرفتگی آن یکی از موارد بسیار شایع می باشد که در بسیاری از افراد وجود دارد. اما باید هرچه سریعتر پیگیری کنید و بهترین روش درمان را برای خود انتخاب کنید تا بیماری و گرفتگی گردن بیشتر نشود و وخیم تر نشود. 

یکی از مهم ترین و شایع ترین مواردی که باعث ایجاد گردن درد می شود، داشتن استرس می باشد! بنابراین سعی کنید استرس را از خود دور نمایید. 

روش های خانگی درمان گرفتگی گردن

استراحت

باید از فعالیت‌هایی نظیر نشستن طولانی مدت روبروی کامپیوتر و انجام ورزش‌های پر برخود که باعث گرفتگی گردن یا افزایش مدت ابتلا به آن می‌شود اجتناب شود.

گرما و یخ

سرمادرمانی می‌تواند به کاهش درد بسیاری از انواع گرفتگی‌های گردن با کاهش دادن تورم کمک کند. استفاده از حرارت می‌تواند به افزایش گردش خون در محل مورد نظر کمک کرده تا شرایط بهبودی در گردن فراهم شود. اغلب بیماران از یخ استفاده می‌کنند اما برخی هم گرما و حرارت را ترجیح می‌دهند. هر دو روش می‌تواند متناوباً مورد استفاده قرار گیرد.

دارو درمانی برای بهبود گرفتگی گردن

بسیار از داروهای ضد درد بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویزی قابل استفاده است. غالباً داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که باعث کاهش التهاب و تورم می‌شوند اولین گام در درمان گرفتگی گردن و درد گردن هستند.

استفاده از گردن بند طبی برای درمان گرفتگی گردن

با استفاده از گردن‌بند طبی از حرکات گردن جلوگیری شده و عضلات گردن فرصت استراحت پیدا خواهند کرد.

تزریق برای درمان گرفتگی گردن

اگر روش‌های درمانی فوق‌الذکر برای بهبود علائم کافی نبود آنگاه باید به مراکز مدیریت درد برای تزریق مراجعه نمود. بیحسی‌های موضعی که اثر طولانی مدت دارند یا تزریق داروهای استروئیدی می‌تواند به بهبود علائم کمک کند. تزریق ممکن است در مفاصل فاست کوچک روی گردن یا در فضای باریکی که شاخه‌های عصبی از ستون فقرات بیرون می‌آیند انجام شود. این تزریقات معمولاً در بخش عکس‌بردای به وسیله اشعه ایکس انجام می‌شود بنابراین پزشکان می‌توانند محل دقیق تزریق را مشخص نمایند.

کشش دستی گردن برای درمان گرفتگی گردن

استفاده از کشش آرام گردن می‌تواند گرفتگی عضلات گردن را آرام‌تر کند و فشار را از روی عصب‌های تحت فشار یا عروق خونی فشرده شده بر دارد. عضلات گرفته باعث انقباض و فشردگی هر چیزی که اطرافشان باشد می‌شوند. کشش دستی گردن به این دلیل انجام می‌شود که می‌تواند با ایجاد فاصله بیشتر و کاهش فشار به افزایش خونرسانی به عضلات گردن، تاندون‌ها و رباط‌های ناحیه دردناک کمک کند.

استفاده از ماساژور گردن 

استفاده از ماساژور گردن

ماساژور گردن یکی از بهترین روش ها برای درمان گرفتگی گردن می باشد که شما می توانید به کمک آن اسپاسم عضلانی را نیز درمان کنید.

همچنین ماساژور گردن می تواند از درد گردن و اسپاسم آن نیز جلوگیری نماید. 

برای خرید ماساژور گردن می توانید با کارشناسان آویژه در به صورت رایگان در تماس باشید. 

به طور کلی برای اینکه از اسپاسم عضلانی جلوگیری نمایید می توانید کارهای زیر را انجام دهید: 

اصلاح سبک زندگی نقش اصلی را در جلوگیری از گرفتگی گردن دارد. به دلایل عمده اسپاسم گردن که در بالا ذکر شده است نگاه کنید. آیا تغییراتی می‌توانید ایجاد کنید؟ در اینجا چند پیشنهاد برای بررسی وجود دارد:

 • قرار گرفتن در وضعیت مناسب بدنی، مخصوصاً هنگام کار با کامپیوتر
 • استراحت مکرر داشته و عضلات گردن خود را کشش دهید.
 • ارتفاع صفحه رایانه یا لپ تاپ خود را طوری تنظیم کنید که در حین کار گردن شما در وضعیت خنثی قرار گیرد.
 • مدیتیشن کنید، تنفس عمیق انجام دهید و برای رفع استرس در یوگا یا تای چی شرکت کنید.
 • به طور منظم تمرین کنید. تمرینات تقویتی را انجام دهید تا احتمال آسیب دیدگی کاهش یافته و وضعیت بدن شما بهبود یابد.
 • شروع تمرینات کششی در صورت مشاهده اولین علامت از علائم گرفتگی گردن.
 • از تشک و بالش حمایتی استفاده کنید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • از گذاشتن تلفن بر روی شانه خود خودداری کنید.
 • از حمل کیف‌های سنگین روی شانه خود خودداری کنید.

بیماری های دیگری هم علاوه بر گردن درد و گرفتگی گردن وجود دارد مانند گرفتگی زانو و کمر که شما می توانید با استفاده از همین ماساژور کمر و ماساژور زانو به درمان آن بپردازید. 

مقالات مرتبط

همه چیز در مورد بالابرخانگی
تجهیزات توانبخشی

بالابرخانگی چیست؟

بالابرخانگی چیست و برای چه مکان هایی مناسب می باشد؟ در این مقاله همراه آویژه در باشید تا شما را با بالابرخانگی آشنا کنیم. بالابرخانگی چیست؟ بدون شک خیلی از شما تابه حال نام بالابر خانگی را شنیده اید. امروزه به دلیل این که زندگی آپارتمانی در حال رواج پیدا کردن است، آسانسور در اکثر

توضیحات بیشتر »
راه های پیشگیری از آرتروز گردن
مقالات آموزشی

پیشگیری از آرتروز گردن

پیشگیری از آرتروز گردن چگونه است؟ امروزه بیماری های مفصلی بسیار زیاد و رایج می باشد. اگر از آن پیشگیری نکنید قطعا منجر به بیماری های بدتری خواهد شد. در این مقاله می خواهیم روش های پیشگیری از آرتروز گردن را توضیح دهیم. با آویژه در همراه باشید. معرفی روش های پیشگیری از آرتروز گردن 

توضیحات بیشتر »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا