شرکت آویژه در

انواع راهبند اتوماتیک و نحوه نصب آن

انواع-راهبند-اتوماتیک

راهبند اتوماتیک چیست؟ معرفی انواع راهبند اتوماتیک را در ادامه ی این محتوا بخوانید. 

بهترین راهبندی که برای شما مناسب است کدام است؟ 

راهبند اتوماتیک

بدون شک بهترین عمکرد راه بند در سهولت ورود و خروج با سرعت بالا می باشد به گونه ای که در چند کمتر از 6 ثانیه ورودی باز و بسته می گردد. این سرعت در هیچ سیستم دیگری وجود نخواهد داشت و نمی توان جایگزینی برای راهبند قائل شد.

نکته جالب اینجاست که راهبند ها از لحاظ ایجاد حفاظت به چند دسته تقسیم می شوند. بیشترین کاربرد را راهبند اتوماتیک با بوم جهت بستن مسیر دارد که با برخورد خودرو با آن می شکند و تنها کاربرد آن کنترل ورود خروج در اماکن عمومی می باشد. نوع دیگر راهبند ها که به نام راهبند بولارد یا ستونی شناخته می شوند، حفاظت ویژه ای برای ورودی یک مکان امنیتی ایجاد می کنند که در صورت برخورد خودرو با آن وسیله نقلیه آسیب شدیدی می بیند و به هیچ صورت امکان ورود به محوطه نخواهد داشت.

آرام بند درب ضد حریق

راهبند میله دار یا بوم دار (بازویی)

این نوع راهبند بیشترین کاربرد را دارد و برای مدیریت ورود و خروج خودروها در پارکینگهای عمومی، ورودی ساختمانهای تجاری و همچنین عوارضی ها استفاده دارد. سرعت باز شدن میله این راه بند ها در برخی مدلها کمتر از 2 ثانیه می باشد و این قابلیت باعث می شود ورود و خروج سریعی را با این نوع راه بند ها شاهد باشیم. حال اگر این نوع راهبند با سیستمهای تردد خودرویی RFID و یا دوربین های پلاک خوان مچ گردد بیشترین کارایی را خواهد داشت.

نکات خرید آرام بند

البته این نوع راه بندها نیز به دو دسته ساده و تاشو تقسیم بندی میگردند. مدل ساده آن برای محوطه های باز کاربرد دارد تا محدودیت بازشو در ارتفاع بوم نداشته باشد و مدلهای راهبند تاشو 90 یا 180 درجه ای برای محیطهای داخلی که با محدودیت ارتفاع روبرو هستیم استفاده می شود. نوع کارکرد این راهبند به گونه ای است که از دو تکه میله به هم پیوسته تشکیل شده است که وقتی راهبند بسته است حدودا 5 متر عرض را پوشش می دهد و با بالا رفتن آن، بوم به دو تکه مساوی تقسیم شده و در زاویه 90 درجه ای و یا 180 درجه ای میشکند.

معرفی انواع راهبند اتوماتیک

در این قسمت می خواهیم انواع راهبند اتوماتیک را توضیح دهیم:

راهبند اتوماتیک زنجیری

به طور راهبند زنجیری مصرف کمتری دارد و کارکرد آن به گونه ای است که دو وسیله قوطی مانند سمت چپ و راست ورودی قرار میگیرد و بین این دو را یک زنجیر کاور می نماید. بزرگترین حسن این نوع راه بند این است که که کاملا یک ورودی را پوشش می دهد و حتی راه برای گذر یک دوچرخه و یا موتور وجود نخواهد داشت. اما سرعت کمتر به نسبت راهبند بازویی و همچنین زیر کاری نصب بیشتر از جمله ایرادات این سیستم می باشد.

راهبند ستونی یا بولارد

این نوع راهبند در اماکنی مورد استفاده قرار می گیرد که تنها از ورود خودرو جلوگیری شود و افراد و همچنین موتور و دوچرخه و ویلچر می توانند از بین ستونهای راه بند عبور نمایند. از لحاظ امنیتی این نوع راهبند می تواند برای ورودی مراکز نظامی نیز نصب گردد تا از ورود هر نوع خودرویی جلوگیری نماید. همچنین می توان این نوع سیستم را جهت مسدود سازی خیابان و یا پیاده رو در زمانهای خاصی استفاده نمود.

انواع مکانیزم کارکرد راه بند

راه بند ها سه نوع مکانیزم برای کارکرد دارند که یکی از آنها دیگر استفاده نمی شود. بیشترین استفاده را راهبند های الکترومکانیک دارند که و پس از آن راهبندهای هیدرولیکی در رده بعدی قرار دارد. یک مدل راه بند هم در گذشته مورد استفاده قرار میگیرفت که از نوع پنوماتیک یا بادی بود که در حال حاضر هیچ شرکت معتبری از نمونه بادی استفاده نمی نماید.

راهبند های الکترومکانیک

پر استفاده بودن آن به دلیل سادگی کارکرد و قیمت مناسب تر است. سیستم کارکرد راهبند های الکترومکانیک به این صورت است که موتور الکتریکی این سیتم قدرت را به جعبه دنده منتقل می کند و این گیریبکس قدرت گردشی را به شفت منتقل کرده و بوم راه بند را به بالا و پایین میبرد. نوع گیریبکس سرعت و قدرت راه بند را تعیین خواهد کرد.

راهبند های گیربکسی دارای قیمت مناسبی هستند و هر یک دارای تردد محدودی می باشند. معمولا از این راه بند ها برای ورودی های پارکینگ های مجتمع های مسکونی و تجاری و همچنین پارکینگهای عمومی با تردد معمولی استفاده می شود.

راهبند های هیدرولیکی

استهلاک کم، تردد نامحدود و قیمت بالا اصلی ترین مشخصه راه بند های الکتروهیدولیکی می باشد. به این دلیل به این راهبندها به صحیح الکتروهیدرولیک می گویند که یکه موتور الکتریکی روغن را به وسیله یک پمپ به یک پیستون منتقل کرده تا بوم به بالا و پایین منتقل شود. موتور این راه بندها می تواند با ولتاژ 24 یا 220 ولت کارکند. ولتاژ 24 ولت این راه بندها برای اماکنی که تردد نا محدود و بسیار زیاد دارند قابل استفاده می باشد. به صورت کلی راه بند های الکتروهیدرولیک برای عوارضی ها، فرودگاه، بیمارستان و پارکینگهای عمومی با تردد بسیار بالا قابل استفاده می باشد.

راهنمای تعمیر آرام بند درب

مواردی که قبل از نصب راهبند اتوماتیک باید در نظر گرفت

محل فونداسیون می بایست از دیوار پشتی حدود 30 تا 40 سانتیمتر فاصله داشته باشد تا هنگام بسته شدن راهبند، بوم انتهایی آن به دیوار برخورد نکند. اگر مسیر نفر رو از همان مسیر خودرو است و درب نفر رو پیش بینی نشده است حدود یک 70 سانتیمتر پشت راه بند فضا خالی بگذارید تا افراد از پیشت راهبند عبور کرده و تا حد امکان از تردد نفر از جلو راه بند جلوگیری شود تا هم افراد قابل شناسایی باشند و هم از آسیب رسیدن به بوم راهبند جلوگیری شود.

فونداسیون به گونه ای انجام شود تا آب باران از کنار آن گذر کرده و به هیچ صورت آب در آن قسمت راکد نماند. در صورت استفاده از چشمی مسیر سیم بین دو فتوسل تعببیه شود.

فونداسیون و نصب پلیت راه بند

مکانی که قرار است فونداسیون انجام شود در حدود 40 در 40 سانتیمتر کنده شود و بیس پلیت و متعلقات به وسیله بتن کاملا تراز بر روی آن قرار گیرد. نکته ای که در نصب فونداسیون راه بند باید توجه شود این است که می بایست به گونه ای این عمل انجام گیرد تا چند سانتیمتری نسبت به کف زمین بالاتر باشد تا از نفوذ آب باران بر روی آن جلوگیری شود و هم آب جاری شده از روی راهبند به کناره ها هدایت شود.

انواع راهبند اتوماتیک

پس از نصب پلیت بدنه راه بند بروی پلیت پیچ شده و محکم می گردد و بوم نیز بر روی بدنه راهبند سوار شود و و در انتها پایه جلویی بوم نیز با رول برد بر روی زمین نصب گردد. در صورت نیاز به چشمی هم می توان از فتوسل جک پارکینگی استفاده کرد و هم می توان از فتوسل های آینه دار استفاده گردد.

پس از نصب عملی راه بند حال باید میکرو سوئیچ های حد بالا و پایین مشخص گردد. سپس تنظیمات مربوط به مدار کنترل نیز انجام شود و در صورت نیاز کلید سه حالته مربوز به بالا و پایین راه بند در کانکس نگهبانی نصب شود.

راهبند وسیله ای است که با به کار بردن آن می توان ورود و خروج وسیله نقلیه را کنترل کرد. راهبند اتوماتیک که بیشترین کاربرد را برای پارکینگ های عمومی پرتردد دارد می تواند به دستگاههای کنترل تردد نیز متصل گردد. البته این محصول از لحاظ کارکرد به چند گونه تقسیم بندی می شود که می توان مدل بوم دار را پر کاربردترین آن دانست و در رده بعدی مدلهای بولارد و زنجیری قرار دارد.

راهبند اتوماتیک به مجموعه تجهیزاتی گفته میشود که همانند حصار یا مانع طبیعی از وارد شدن و خارج شدن کلیه ماشین آلات ممانعت و جلوگیری می کند و تردد کردن آنها بستگی به اجازه نگهبان دارد .
۱) راهبند اهرمی الکترومکانیکی : این نوع راهبند با توجه با برند و مارک آن از۱۵۰ بار تا ۶۰۰ بار در طول روز متغیر و گوناگون است .
۲) راهبند اهرمی الکتروهیدرولیکی : این نوع راهبند برای مکان های که دارای تردد و رفت و آمد بسیار بالا هستند و همچنین برای ترددهای نامحدود بسیار مناسب است .
۳) راهبند اتوماتیک ستونی : این نوع راهبند برای اماکنی که فوق امنیتی و فوق خاص هستند و تردد و رفت آمد در آنجا از حساسیت بالایی برخوردار است مناسب می باشد .
۴) پارکینگ بند : برای قفل پارک برای هرنوع خودرویی مناسب است .
۵) راهبند اتوماتیک زنجیری : این نوع راهبند نیز در مکان هایی که دارای تردد بالا هستند و همچنین مکان های خاص مناسب است .
بهترین راهبند اتوماتیک برای شما چیست؟ 
برای اینکه بدانید بهترین راهبند اتوماتیک کدام است با کارشناسان ما در تماس باشید. 
 

ازجمله تفاوت راهبند اتوماتیک هیدرولیکی و راهبند مکانیکی در مکانیزم باز وبسته شدن آن است .
راهبند مکانیکی توسط چرخ دنده باز و بسته می شود اما راهبند هیدرولیکی دارای سامانه محرک تشکیل شده از بلوک هیدروپمپ و شیرهای هوا می باشد . در راهبند اتوماتیک هیدرولیکی بدلیل بهره نبردن از چرخ دنده در زمان برخورد کردن میله ی راهبند با مانع خسارت کمی ایجاد می شود .

یکی از اصلی ترین مزایا و فواید راهبند هیدرولیکی ، تردد نامحدود این راهبند است . سیستم راهبندهای اتوماتیک برای کنترل کردن رفت و آمد و تردد در ورودی سازمان ها ، مجتمع های پر رفت و آمد و شلوغ ، مرکزهای تجاری برای ایجاد محدودیت در رفت و آمد و تردد و … بکار می رود که این سیستم ها قابلیت باز و بسته شدن مداوم با دستور دستگاه کارت خوان ، پوش باتن ، ریموت کنترل و دیگر سیستم های تردد استاندارد ، را دارند .

راهبند اتوماتیک ستونی بیشتر در اماکنی تعبیه می شود که دارای ضریب بسیار بالای امنیتی و بسیار حساس هستند و این نوع راهبند یکی از مطمئن ترین و بهترین موانع برای کنترل تردد وسایل  نقلیه وعبور و مرور است . راهبند اتوماتیک زنجیری در مکان‌هایی بکار می رود که فضایی برای بالا رفتن تیرک ها نیست و یا می خواهیم که تمامی فضای ورودی را کاملا مسدود کنیم و برای فضای ورودی ۶ تا ۱۶ متر مناسب است‌ .

قفل پارکینگ یا پارکینگ بند نوعی وسیله است که معمولا در همه ی پارکینگ های اختصاصی بکار گرفته می شود و این امکان را به فرد می دهد که فرد دیگری ماشین خود را در محل اختصاصی شما پارک نکند که این نوع پارکینگ بند در دو نوع دستی و برقی عرضه می شود‌.

در انتخاب کردن نوع راهبند اتوماتیک و درزمان خرید باید به نکاتی توجه کرد که بسیار اهمیت دارند :
۱- به اندازه و طول بوم یا میله راهبند اتوماتیک باید توجه کرد .
۲- میزان تعداد تردد و رفت و آمد در طی شبانه و روز یعنی میزان ورودی و خروجی خودروه ارا در نظر گرفت .
۳- سرعت حرکت و باز شدن بوم راهبند را با دقت در نظر گرفت .
۴- توجه کردن به میزان ولتاژ تغذیه شده آن .
۵- توجه به قدرت موتور و گشتاور نیروی راهبند اتوماتیک .
۶- توجه به کلید خلاص کن دستی و باتری بک آپ در حالت قطع برق راهبند اتوماتیک .

مقالات مرتبط

مرکز کنترل|رسیور درب بازکن سیم کارتی
کنترل تردد و راهبند

درب بازکن سیم کارتی

درب بازکن سیم کارتی چیست ؟ اکثر افراد همواره در باز کردن درب از نقاط دور مشکل دارند و نمیدانند چطور این مشکل را حل کنند در این قسمت ما به شما محصولی را معرفی می کنیم که می تواند این مشکل را برای شما حل کند و این امکان را داشته باشید که از

توضیحات بیشتر »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا