چطور درب اتوماتیک پارکینگی را عیب یابی و تعمیر کنیم ؟ ( خوداموز تعمیر درب برقی )

امروزه با پیشرفت روزافزون فناوری و تکنولوژی و فراگیری استفاده از اتوماسیون های هوشمند سازی ، بکارگیری درب های اتوماتیک یکی از راهکار های هوشمند سازی می باشد. همواره استفاده از راه های اسایش و رفاه ، مشکلاتی هم به همراه خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان آموزش دهیم که در هنگام مواجه با خرابی درب پارکینگی ، چطور عملیات عیب یابی درب پارکینگی را انجام دهیم.

برخی از مهمترین عملیاتی که باید در جهت عیب یابی درب پارکینگی برقی انجام شود عبارتنداز : 

  • چک کردن برق سیستم 
  • چک کردن باطری سیستم 
  • چک کردن وضعیت عملکردی ریموت ها 
  • بررسی وضعیت عملکردی سنسورهای سیستم 
  • بررسی وضعیت عملکردی جک های برقی یا موتور کشویی ریلی 
  • مشکل در عملکرد گیرنده سیستم 
  • بررسی وضعیت چراغ هشدار یا فلاشر سیستم 

۷ گام اصلی در عیب یابی درب پارکینگی برقی 

۱- چطور وضعیت برق سیستم را بررسی کنیم ؟ 

اولین مرحله عیب یابی درب پارکینگی برقی چک کردن وضعیت برق سیستم درب برقی می باشد.

برای بررسی وضعیت برق سیستم می توانید قاب جعبه  مدارفرمان را باز کنید و ببینید که آیا مدار فرمان روشن است ؟ همچنین می توانید بوسیله یک فازمتر ، ورودی برق سیستم را چک کنید زیرا در بسیاری موارد مشکل از سیستم برق پارکینگ باشد و باید توسط برقکار متخصص سیستم برق چک گردد. 

۲- باطری سیستم را چک نمایید 

در برخی موارد که درب های اتوماتیک از باطری پشتیبانی می نماید ممکن است در صورت عدم عملکرد سیستم ، باطری های سیستم فاسد باشد و نیاز به تعویض آن ها باشد. 

 آیا با انواع ریموت کنترل های درب اتوماتیک آشنا هستین ؟

۳- عملکرد ریموت را چک نمایید

ممکن است در برخی موارد ریموت سیستم درب برقی به صورت مناسب عمل ننماید و در این هنگام در مرحله اول باطری ریموت چک گردد و تعویض شود در مرحله بعدی می توان در جهت تنظیم مجدد ریموت با سیستم اقدام کرد ( بهتر است این اقدام توسط متخصص انجام گیرد ) 

۴- ممکن است مشکل از سنسور درب اتوماتیک ( چشم های ضدبرخورد ) باشد 

در این مرحله از عیب یابی درب پارکینگی برقی بهتر است با عبور از بین سنسورها ، صدای تیک تیک رله ها چک گردد و همین صدا نشان از کارکرد صحیح سنسورها می باشد در غیر این صورت بهتر است وضعیت ظاهری سنسورها چک گردد ممکن است مانعی به صورت فیزیکی مانع از ایجاد ارتباط بین سنسورها گردد و همین امر باعث عدم کارکرد درب برقی می گردد در صورتی که این اقدام انجام شد و باز هم صدایی شنیده نشد باید توسط متخصص وضعیت کاری سنسورها چک گردد. 

۵- وضعیت عملکردی جک های برقی چک گردد 

در برخی موارد که درب برقی عمل نمی نماید ممکن است مشکل در سیم کشی و تغذیه ورودی بازوهای درب برقی باشد به همین دلیل باید وضعیت ظاهری سیم های اتصالی به بازوهای درب برقی چک گردد. در مرحله بعدی ممکن است مشکل از موتور و گیربکس بازوها باشد که بررسی این مورد نیاز به بررسی تخصصی کارشناس دارد. همچنین بهتر است به صورت دوره ای در جهت بازدید دوره ای و سرویس کامل بازوها اقدام گردد. 

 شرایط سرویس نگهداری و تعمیرات دوره ای گروه فنی آویژه 

۶- ممکن است مشکل در گیرنده سیستم باشد 

در برخی موارد عیب یابی درب پارکینگی برقی دیده شده که درب به صورت خود به خود باز و بسته می شود که ممکن است به دلیل مشکل در عملکرد ریموت باشد . در برخی موارد نیز به دلیل وجود اختلال های فرکانسی و نویز در منطقه ، امکان ارتباط بین ریموت و گیرنده وجود ندارد و اختلال هایی وجود دارد که عملا تنها راهکار برای این مشکل ، تعویض گیرنده و استفاده از گیرنده هایی با کارکرد در فرکانس کاری دیگری مثل گیرنده ضد نویز سیماران با فرکانس کاری ۸۳۳ هرتز می باشد. 

درب بازکن هوشمند درب اتوماتیک

۷- فلاشر یا چراغ هشدار عمل می کند ؟ 

وضعیت عملکردی فلاشر سیستم نشان از عملکرد مناسب سیستم و عملیات های مختلف می دهد و یکی از بهترین علائم تشخیص در عیب یابی درب پارکینگی اتوماتیک می باشد. به عنوان مثال در صورتی که درب دارای زمان اتوماتیک بسته شو ( یعنی بعد از مدت زمان مشخص ، درب به صورت اتوماتیک بسته می شود ) فلاشر یا چراغ هشدار به صورت ثابت روشن می ماند و این وضعیت سیستم را به کاربر نمایش می دهد. 

نتیجه گیری : پیشنهاد میکنیم در صورتی که موفق با راه اندازی سیستم با توجه به راهکارهای ارائه شده نشدید می توانید با استفاده از خلاص کن های سیستم که برای زمان های وجود مشکل در سیستم طراحی شده اند اقدام به خلاص کردن سیستم و بستن موقت درب نمایید تا در اسرع وقت کارشناسان آویژه در جهت عیب یابی درب پارکینگی به محل ارسال گردند. 

میتونی همینجا مشکلتو مطرح کنی کارشناسان آویژه در اسرع وقت پاسخگو هستند

ثبت ديدگاه

هجده − 2 =

عضویت در خبرنامه

اطلاع از جدیدترین محصولات و تخفیفات!