شرکت آویژه در

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای

عیب یابی درب اتوماتیک

عیب یابی درب اتوماتیک چگونه است؟ برای تعمیر درب اتوماتیک شیشه ای به چه نکاتی باید توجه کنید؟ بررسی علت باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای

عیب یابی درب اتوماتیک شیشه ای

آیا درب اتوماتیک شیشه ای را می توانیم خودمان تعمیر کنیم؟ برای اینکه علت خرابی درب اتوماتیک را بدانید با آویژه در تا انتها همراه باشید.

عیب یابی درب اتوماتیک

قبل از پرداختن به مسئله عیب یابی درب اتوماتیک شیشه‌ ای موارد زیر را بررسی کنید:

 • در مرحله اول بررسی کنید آیا سوئیچ قدرت درب اتوماتیک روشن بوده و بر روی دکمه اتوماتیک تنظیم شده است یا خیر.
 • مطمئن شوید که باتری درب اتوماتیک به درستی کار می‌کند یا خیر.
 • اگر علت مشکل باز و بسته شدن درب اتوماتیک شیشه ای بود، دکمه خاموش درب را 15 ثانیه نگه دارید و سپس دوباره آن را روشن کنید.
 • چک کنید در مسیر درب برقی چیزی قرار نداشته باشد.
 • از روشن بودن سنسورهای درب اتوماتیک اطمینان حاصل کنید.
 • بررسی کنید که ریموت کنترل‌های درب اتوماتیک به درستی کار می‌کنند یا خیر.

درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای به دلایل و علل مختلفی ممکن است دچار خرابی و مشکل شوند که علت این خرابی می‌تواند ایجاد یا بروز یکی از عوامل زیر باشد:


 • تراز نبودن درب اتوماتیک شیشه ‌ای :

اگر در هنگام نصب درب، فاصله آن با زمین به طور صحیح و درست در نظر گرفته نشود یا اینکه این فاصله کم باشد، در این حالت درب اتوماتیک دچار اصطکاک با زمین شده و به موتور دستگاه فشار آورده و در نهایت خراب می‌شود.


 • شل شدن تسمه‌های درب اتوماتیک :

یکی دیگر از مشکلات درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای شل شدن تسمه‌های آنها است. در صورت مواجه شدن با این مشکل شما می‌توانید به راحتی با قرار دادن آنها در جای خود و سفت نمودن آنها این مشکل را حل کنید.

در ضمن می‌توان گفت که تسمه‌های درب اتوماتیک خیلی کم نیاز به تعویض دارند.

 • وجود مشکل در کارکرد موتور:

از جمله مشکلات رایج و متداولی که ممکن است برای درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ایجاد شود، عدم کارکرد صحیح موتور آن خواهد بود.

در این حالت می‌توانید با ریست کردن مجدد و راه‌اندازی دوباره دستگاه، تنظیمات آن را از ابتدا اجرا کنید.

در صورتی که مشکل حل نشد، این احتمال وجود دارد که انکودر درب دچار مشکل و خرابی شده باشد که ناچار هستید قطعه را از درب اتوماتیک جدا کرده و به منظور تعویض یا تعمیر آن قطعه را به شرکت ارسال نمایید.

تنظیمات نادرست درب:

درب‌های اتوماتیک در هنگام راه‌اندازی و نصب نیاز به تنظیمات اولیه دارند. در صورتی که این تنظیمات به درستی انجام نشود، بعد از گذشت مدت زمانی این درب‌ها دچار مشکل و خرابی می‌شوند.

اما نگران نباشید، شما می‌توانید در صورت بروز چنین مشکلی با ریست کردن، تنظیمات درب را مجدد از ابتدا انجام دهید.

عیب یابی اپراتور درب اتوماتیک 

علت باز و بسته شدن خود به خودی درب ‌های اتوماتیک شیشه‌ ای ممکن است به دلیل ایجاد شدن یکی از موارد زیر باشد:

 • تابش مستقیم نور خورشید به بخش رادار موجود در اپراتور درب اتوماتیک

در بعضی از اپراتورهای درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای ممکن است بخشی به نام رادار اپراتور وجود داشته باشد. این بخش از اپراتور دستگاه از تکنولوژی مادون قرمز استفاده می‌کند.

در صورتی که این بخش از اپراتور درب اتوماتیک شیشه‌ای در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، ممکن است درب اتوماتیک شیشه‌ای با مشکل باز و بسته شدن به صورت خود به خودی مواجه شود.

 • نزدیک بودن منبع نوری فلوئور سنت یا همان لامپ مهتابی به رادار نیز ممکن است باعث بروز این مشکل در درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای شود.
 • از دیگر موارد ایجاد این مشکل می‌توان به خرابی سنسور رادار دستگاه نیز اشاره نمود.
 • وجود اتصال در مسیر سیم‌کشی رادار به مدار فرمان درب اتوماتیک شیشه‌ای نیز می‌تواند باعث باز و بسته شدن خود به خودی درب اتوماتیک شود.

در صورت نیاز به تعمیر درب اتوماتیک در مشهد با کارشناسان آویژه در به صورت رایگان در تماس باشید.

علت اینکه درب اتوماتیک شیشه‌ای کشویی شما دائماً باز بوده و بسته نمی‌شود، ممکن است به خاطر پیش آمدن یکی از مشکلات زیر باشد:

 • بررسی کنید آیا اجسام خارجی بر روی فتوسل درب اتوماتیک قرار گرفته است؟

خرابی و عیب یابی درب اتوماتیک

در صورتی درب اتوماتیک بسته نمی‌شود ابتدا فتوسل درب را بررسی کنید. فتوسل بخشی از درب اتوماتیک است که در دو قسمت عمودی قاب درب‌های کشویی نصب می‌شود.

بعضی مواقع ممکن است اجسامی مانند آدامس‌های جویدنی و حتی برچسب‌هایی بر روی فتوسل درب اتوماتیک چسبیده باشد و مانع از بسته شدن درب اتوماتیک شود.

در صورت بروز چنین مشکلی شما می‌توانید با برداشتن اجسام خارجی که به فتوسل درب چسبیده شده است، به بسته شدن درب اتوماتیک شیشه‌ای کشویی خود کمک کنید.

 • بررسی کنید آیا کلید در خارج از کادر درب اتوماتیک به درستی تنظیم شده است؟

در خارج از کادر درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای یک کلید قرار دارد که باید به درستی تنظیم شده باشد. اگر این کلید به طور صحیح تنظیم نشود، مانع از بسته شدن درب اتوماتیک شده و موقعیت درب اتوماتیک را در حالت باز نگه می‌دارد.

 • بررسی کنید آیا چراغ‌های بالای درب اتوماتیک روی سنسور به درستی کار می‌کنند؟

خرابی چشمی درب پارکینگ

در اکثر درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای برای عبور افراد از ورودی درب، سنسورهای ایمنی بر روی آنها تعبیه شده است. سنسورهای ایمنی نوری هستند و با اشعه مادون قرمز کار می‌کنند.

اشعه مادون قرمز از سنسور تا زمین و اطراف درب برای شناسایی اشیاء جهت باز نمودن درب فرستاده می‌شود و در صورتی که مکان را ثابت شناسایی کند و شیء وجود نداشته باشد، درب بسته می‌شود.

بر این اساس اگر شیء ثابتی از قبیل گیاهان، دکوراسیون‌ها، سبد خرید و … در ورودی درب قرار داده شوند یا حتی جسمی نزدیک درب ورودی حرکت کند، مانع از بسته شدن درب کشویی خواهد شد.

اکثر سنسورهای ایمنی درب اتوماتیک تا 60 ثانیه را محاسبه می‌کنند و در صورتی که جسم خارجی بیش از 60 ثانیه بدون حرکت بماند آن را به عنوان پس زمینه شناسایی می‌کنند.

بنابراین اگر شیء به صورت ناگهانی حذف شود، سنسور ایمنی به بیش از 60 ثانیه زمان نیاز دارد تا شیء را نادیده گرفته و درب را ببندد.

همچنین در مواقعی که ورودی درب اتوماتیک شلوغ بوده و تردد افراد بسیار زیاد است، چند ساعت طول می‌کشد تا درب اتوماتیک بسته شود.

بنابراین شما می‌توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل راه حل‌های زیر را انجام دهید:

 • ترافیک درب ورودی را برای مدت زمانی بیش از 60 ثانیه متوقف کنید.

درب اتوماتیک را به تنظیمات کارخانه برگشت داده و برق را قطع کنید. (این روش ریست کردن نام دارد.)

گاهی اوقات ممکن است بعد از مدتی درب‌های اتوماتیک شیشه ای مانند روزهای اول نصب به خوبی کار نکند و به درستی باز نشود، علت بروز این مشکل می‌تواند یکی از عوامل زیر باشد:

 • ممکن است نقص الکتریکی یا مکانیکی در واحد درایو درب اتوماتیک ایجاد شده باشد.
 • احتمال دارد خطا یا اشکالی در نرم‌افزار فعال شده توسط سنسور حرکت درب اتوماتیک به وجود آمده باشد.
 • شاید جسمی مانع از حرکت ریل‌هایی شده باشد که حرکت لت‌ها یا برگ‌های جانبی درب اتوماتیک را هدایت می‌کند.

علاوه بر این موارد، اگر از درب‌ها در هنگام کار صداهای ناخواسته از قبیل صدای بلند و پر فشار ایجاد شد، علت آن می‌تواند فرسوده شدن مکانیسم درب اتوماتیک باشد.

درب اتوماتیک به دو دلیل زیر ممکن است به صورت پیوسته و مداوم باز و بسته شده و متوقف نشود:

 • تنظیم نادرست زاویه دید رادار اپراتور درب اتوماتیک:

علت اینکه درب اتوماتیک باز و بسته می‌شود ممکن است به خاطر تنظیم نادرست زاویه دید رادار دستگاه باشد.

اگر رادار درب اتوماتیک به درستی تنظیم نشود، لت‌های متحرک درب اتوماتیک به عنوان شیء در محدوده رادار دستگاه قرار گرفته و باعث می‌شود که در زمان بسته شدن این لت‌ها، رادار حرکت آنها را تشخیص داده و مجدداً درب را باز کند.

 • جا به جایی استاپ‌های مکانیکی درب اتوماتیک:

اگر استاپ‌های مکانیکی درب اتوماتیک که محدوده حرکت موتور دستگاه را تعیین می‌کنند، جا به جا شوند، این جا به جایی ممکن است باعث بروز خطا در انکودر موتور دستگاه شده و مدار فرمان نتواند وضعیت توقف درب اتوماتیک را به درستی تشخیص دهد و در نهایت یک فرمان نادرست را صادر می‌کند.

در نتیجه این حالت باعث می‌شود درب اتوماتیک بدون وقفه و به طور مداوم باز و بسته شود و توقف نداشته باشد.

در صورت بروز چنین مشکلی باید استاپ‌های مکانیکی درب اتوماتیک را در جای صحیح خود قرار دهید و مجدداً دستگاه را راه‌اندازی نمایید.

نکات مهم در هنگام استفاده از درب شیشه ای

همان طور که می‌دانید درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای نسبت به درب‌های دستی و سنتی از هزینه خرید، نصب و راه‌اندازی بالاتری برخوردار هستند.

این هزینه‌ها بر اساس محل نصب درب اتوماتیک شیشه‌ای، نوع کاربرد و کارکرد درب و همچنین میزان رفت و آمد افراد در محل می‌تواند متغیر باشد.

بنابراین افراد اغلب به دنبال راهکارها و روش‌هایی هستند تا بتوانند از طریق آنها هزینه‌های مربوط به درب اتوماتیک شیشه‌ای خود را کاهش دهند.

در این زمینه یکی از راه حل‌ها این است که هنگام خرید درب اتوماتیک شیشه‌ای از محصولات و کالاهای اصل و اورجینال با کیفیت بالا استفاده نمایید.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از شیوه‌ها و تکنیک‌هایی در جهت حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای، باعث کاهش هزینه‌های سالانه خود در این خصوص شوید.

 • غلتک‌های درب را روغن‌کاری و در صورت نیاز تعویض نمایید.

یکی از ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین کارهایی که شما می‌توانید در زمینه حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای انجام دهید، روغن‌کاری، تعویض غلتک‌ها در صورت نیاز و تمیز نمودن چشمی‌های درب اتوماتیک شیشه‌ای است.

روغن‌کاری چرخ دنده‌ها و قسمت‌هایی که بر روی هم غلط می‌خورند، روغن‌کاری دوره‌ای فنرها، غلتک‌ها و لولاها از جمله کارهایی است که شما می‌توانید به راحتی انجام دهید.

شما می‌توانید برای روغن‌کاری این قسمت‌ها از اسپری سیلیکون، روغن خانگی سبک یا گریس لیتیوم سفید استفاده کنید.

 • چشمی ‌های درب اتوماتیک را تمیز کنید.

شما می‌توانید برای تمیز کردن گردوخاک از روی چشمی‌های درب اتوماتیک شیشه‌ای از هر ماده شیمیایی یا شوینده‌ به همراه یک دستمال نانو مرطوب و یک دستمال نانو خشک برای این کار استفاده کنید.

در خصوص تعویض فنرها، سخت‌افزارهای الکتریکی و دیگر قطعات درب که نیاز به داشتن تجربه و دانش بالا در زمینه تعمیر و نگهداری آنها دارد، شما می‌توانید با تکنسین‌های متخصص شرکت‌های ارائه دهنده این کالاها تماس بگیرید.

 • باز و بسته شدن درب را بررسی و تنظیمات لازم را در این زمینه انجام دهید.

در زمینه حفظ و نگهداری از درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای همچنین پیشنهاد و توصیه می‌شود، عملکرد باز و بسته شدن درب را به صورت روزانه بررسی و چک نمایید.

 • بررسی کنید که درب اتوماتیک شیشه‌ای هنگام باز و بسته شدن، صدایی از آن بلند نشود.
 • چک کنید لت‌های درب اتوماتیک در محور خود به صورت مستقیم و صاف باز و بسته شوند و در صورتی که مشاهده نمودید که آنها از محور خود خارج شدند حتماً به شما یک اخطار یا آلارم جدی اعلام کنند.
 • عملکرد دستگاه را بررسی کنید تا صداهایی نظیر خش‌خش کردن یا جیرجیرکردن از آن ایجاد نشود.

علت باز شدن درب اتوماتیک شیشه ای 

درب اتوماتیک شیشه ای را بوسیله چند عامل می توان باز کرد که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم.

 • ارسال فرمان از سنسور داخلی یا خارجی یا سنسورهای مادون بین درب

به محض دیده شدن جسم متحرک ، سنسور داخلی یا خارجی به مدار فرمان درب شیشه ای ، فرمانی ارسال می کند.

 • ارسال فرمان از ریموت کنترل یا اکسس کنترل

همچنین شما می توانید جهت باز شدن درب اتوماتیک بوسیله ریموت کنترل یا اکسس کنترل در جهت حرکت درب شیشه ای ، فرمان ارسال کنید.

 • برخورد با مانع

درب شیشه ای در هنگام حرکت در صورت برخورد با مانع ، باز می شود و تا هنگامی که مانع برطرف نشود ، امکان بسته شدن درب اتوماتیک وجود ندارد و امکان ایجاد خطای دائم در کنترل باکس نیز وجود دارد.

 • وجود ترافیک بالا

در برخی اپراتور های درب شیشه ای هوشمند مثل اپراتور درب شیشه ای آریو ، در صورت وجود ترافیک بالا ، سیستم به صورت هوشمند تشخیص داده و جهت کاهش استهلاک سیستم و کارکرد مناسب ، درب به صورت دائم باز قرار می گیرد.

مقالات مرتبط

تنظیمات-درب-اتوماتیک-شیشه-ای
درب شیشه ای اتوماتیک

تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای

تنظیمات درب اتوماتیک شیشه ای چگونه است؟  درب اتوماتیک شیشه ای یکی از بهترین درب هایی است که شما می توانید در مکان های عمومی و پر رفت و آمد از آن استفاده کنید. اما این درب ها یک سری تنظیمات اولیه دارند که اگر آن ها را به درستی انجام دهید دیرتر خراب می

توضیحات بیشتر »
تعمیر-درب-شیشه-ای-سکوریت
درب شیشه ای اتوماتیک

تعمیر درب شیشه ای سکوریت

تعمیر درب شیشه ای سکوریت به چه صورتی است؟ هزینه رگلاژ کردن درب شیشه ای سکوریت در مشهد چقدر می باشد؟  در این مقاله از آویژه در همراه ما باشید تا شما را با تعمیر درب شیشه ای سکوریت آشنا کنیم.  راهنمای تعمیر درب شیشه ای سکوریت  سالهاست که بشر شیشه را می شناسد. بر

توضیحات بیشتر »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا